Jdi na obsah Jdi na menu
 


Většina lidí ví, kdo je Al Gore. Tedy kromě 80% Američanů, že. :) Neúspěšný  kandidát na amerického prezidenta, který se rozhodl, že spasí svět. Způsob jakým to chce udělat je ten, že létá ekologicky letadlem z místa na místo a přesvědčuje politiky, že planeta umírá a pokud se během pěti let tří měsíců osmi týdnů a dvou dnů něco nestane, tak budeme koukat. Vymře třetina živočichů a rostlin, další třetina se utopí, to kvůli zvýšení hladiny moří, do kterých nateče voda z roztátých ledovců. A zbylá třetina pojde stejně brzy hlady, vyvraždí jí hladovějící lidé a nebo je odnese tornádo či hurikán.

Mohlo by to vypadat, že si z takovéto vážné věci dělám legraci. Není to tak. Sám mám o naší zeměkouli obavy a budu jen rád, pokud pro mé potomky něco z té krásy zůstane. Ale jak to zajistit? Pan Gore a spolu s ním i jeho místní papoušci, nyní spíše hrdličky Martin Ukrutný  a Kateřina Zmlácená,  navrhují: omezování emisí, zelenou elektřinu,  méně spotřeby elektřiny, nevyužívání fosilních paliv a pohon pokud možno všeho na biopaliva. To jsou věci, proti kterým nemůže nikdo říci skoro nic špatného. Problém je však v tom, jak toho dosáhnout.

Evropská komise ale i další organizace brojí proti automobilům. Snaží se prosadit co největší omezení emisí¨a spotřeby i když zároveň nařizují přísnější normy na konstrukci a bezpečnost vozů. Pokud tyto normy projdou budou muset auta od roku 2015 vypouštět max 120g Co2 na km jízdy. Co to znamená? No že v České Republice bude kolem roku 2027 mnohem čistší vzduch. Průměrný věk aut v ČR je totiž 15 let a přesto, že klesá tak stále platí, že se tato nová nařízení projeví až za dlouhou dobu. Pokud by stát opravdu chtěl ekologičtější dopravu, začal by podporovat koupi nových aut a likvidaci starých aut. Kdyby se milion aut z roku 1989 vyměnil za nová, došlo by okamžitě k výraznému úbytku Co2 a podle mého názoru by to vyšlo i levněji než všechny ty různé programy na které stát přispívá. To platí i o elektrospotřebičích. Kolik asi v této republice běží ledniček kterým by ani tradiční stupnice energetické náročnosti od A do G nestačila? Ono každá sranda něco stojí a někdo musí platit. To je asi to zásadní, co zeleným uniká. Na světě existuje spousta úžasných věciček, energeticky šetrných přístrojů, aut atd. ale ty něco stojí a většina normálních lidí na ně prostě nemá. Tady je příležitost pro stát. Nedávat peníze na všemožné studie, ale podpořit věci které budou tady a teď pomáhat.

Zelení zavrhují jadernou energii a rádi by, aby vše jelo na zelenou elektřinu. Ale kde ji vzít? Vítr u nás moc nefouká, slunce nepálí (stejně to není efektivní), vody teče málo a pomalu, uhlí pálit nechtějí, plyn je z Ruska (politické ohrožení) tak kde tu zatracenou energii sakra chtějí vzít? Bez jádra to holt zatím nepůjde.

Občas mi připadá, že některé z myšlenek a návrhů již zavánějí zelenou totalitou. Naštěstí jsou však dvě věci, které brání tomu, aby se zelená demagogie mohla projevit naplno a převrátit naše životy naruby.

První dobrou zprávou je absence jakýchkoliv zelených superstar. Někoho kdo by strhnul masy. Al Gore těžko přebije Paris Hilton, Davida Beckhama, Britney Spears či Daniela Craiga. Dokud nebude Martin Bursík na obálce Brava a Kateřina Jacques  polonahá v Playboyi, je to dobré. Oni totiž příklady táhnou. Kdyby se značná část z lidí, které veřejnost sleduje, uznává a zajímá se o ně  (nevztahujte toto hodnocení automaticky k výše zmíněným, prosím) začala chovat opravdu ekologicky, i se všemi nevýhodami, které to přináší, pak by teprve zelené hnutí dostalo tu správnou vzpruhu. Dokud však bude vrcholem ekologie slavných koupě Toyoty Prius (což je samo o sobě hloupý čin neboť Prius má větší spotřebu než kdejaký malý diesel) dále pak kupování odpustků a adoptování afrických sirotků, dokud bude v klipech raperů jezdit Hummer a ne Aygo těžko si obyčejní lidé řeknou: hej pojďme něco udělat.  A tím se dostáváme k té druhé věci, která zatím chrání zdravý rozum. Tou je touha lidí po té snazší cestě. Chovat se ekologicky totiž znamená přizpůsobit se, měnit zvyky a to lidé dělají velmi neradi. Ono je totiž něco jiného házet pet lahve do tříděného odpadu a něco jiného je překopat celý živtoní styl. Dnes vám každý řekne, jak chce chránit planetu. Zároveň si ale v supermarketu vezme igelitový pytlík na všechno co koupí, objede šest supermarketů aby ušetřil 50 korun, v lednu chce jahody, v létě se nechce poti a používá klimatizaci a jeho ideálem je dovolená v Egyptě, samozřejmě letecky. A to všechno jsou velmi neekologické činnosti. Kolik z vás si teď kvůli topícím se ledním medvědům odřekne letní dovolenou a lyžování v Alpách? Soudě podle zpráv o rozvoji turistiky bych řekl, že to s tím zeleným myšlením ještě nebude tak horké.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář